Förskolans och ettans öppet hus 2021

25 September 2021 kl. 09.15–12.00

Välkommen på förskolans och ettans öppet hus!

Kom ihåg att anmäla deltagandet per e-post:

kansli.helsingfors(at)rudolfsteinerskolan.fi,  anmälan senast måndag 20.9 kl. 12.

Plats: Lärkträdsvägen 6

Tid: Lördag 25.9.2021 fr.o.m.kl. 9.15

09.15        samling (Lärkträdsvägen 6), framför huvudingången

09.30-10    rundvandring i skolan, ser på Mikaelspelet

10.00-11.20    aktiviteter: 

bänkpedagogik

målning

eurytmi

11.20-       lunch, i matsalen område 5

Efter lunch möjlighet till samtal och frågor

12.00 till Näckrosen & Skogsstjärnan (Resovägen 10)



Plats
Rudolf Steinerskolan i Helsingfors
Lärkträdsvägen 6
00500 Helsingfors

Arrangör
Steinerskolan i Helsingfors


Anmäl dig

Skriv siffran 3 med bokstäver:

 Restaurang Rudolf

 

16.9     Torsdag
 Medelhavets grönsakssoppa (V, G)
 Havrebröd   
 Frukt

17.9    Fredag

Spenatplättar (L G)
Potatismos (L, G)
Lingonsylt (V, G)
Kålsallad med majs (G)

 

20.9     Måndag
Tonfiskrisotto (M, G)
Kikärtsrisotto (V, G)
Grynost med ärter (L, G)
Grönsallad (V, G)


21.9     Tisdag

Soja-potatismoslåda (L, G)
Ättiksgurka (V, G)
Riven morot (V, G)
     


22.9     Onsdag
        
Rödbetsbiffar (V, G)
Tzatzikisås (L, G)
Ångkokt potatis (V, G)
Grönsallad (V, G)

23.9      Torsdag
Mexikansk grönsakssoppa (V, G)
Havrebröd (V)
Chokladpudding (G)


24.9    Fredag
Pasta Carbonara (L)
Pasta med soltorkade tomater (V)
 

25.9  Lördag
 Vegetarisk soppa (L, G)
  Rågbröd (V)

 

27.9.     Måndag
Vegetariska bullar i tomatsås (v,g)
Fullkornsris (V, G)
Sallad


28.9   Tisdag
Pytt i panna (M, G)
Vegetarisk pytt i panna (V, G)
Ketchup (V, G)


29.9     Onsdag
        
Feta-grönsakspasta (L)
Lins-grönsakspasta (V)
Sallad


30.9         Torsdag
Solferinosoppa (L, G)
Rågbröd (V)
Frukt


1.10    Fredag

Tonfiskbolognese (M, G)
Vegetarisk bolognese (V ,G)
Ångkokt potatis (V, G)

 

4.10        Måndag
Indisk kikärtssås (V, G)
Basmatiris (V, G)
Grynost (L, G)
Sallad


5.10     Tisdag

Soja-makaronilåda (L)
Riven morot
    

6.10     Onsdag
Grönsaksnudlar (V)
Kål-majssallad (V,G)

    

7.10     Torsdag
Knackkorvssoppa (M, G)
Vegetarisk korvsoppa (V,G)
Havrebröd (V)
Chokladpudding


8.10     Fredag
Laxlåda (L,G)
Tofu-rotsakslåda (V,G)
Rödbeta (V,G)

 

11.10     Måndag
Jambalaya med kidneybönor (v,g)
Ärter och grynost
Grönsallad( V,G)

12.10        Tisdag

Falafel (V, G)
Tomatsås (V, G)
Cous-cous (V)
Riven morot
        

13.10     Onsdag
        
Gräddig pastagratäng med tomat (L)
Pastagratäng med tomat (V)
Kålsallad med majs (V, G)


14.10            Torsdag
Fisksoppa (L, G)
Blomkålssoppa (V, G)
Rågbröd (V)
Frukt

15.10    Fredag
Maletköttsås (M, G)
Rotsakssås med härkis (V, G)
Ångkokt potatis (V, G)
Grönsallad (V, G)